6 mýtov o stavaní z dreva

10 mýtov o stavaní z dreva

Drevo je samo o sebe ako stavebný materiál používaný ako jeden z najstarších. Stavby, ktoré vznikali už v 18. storočí boli výhradne z drevených materiálov. Prečo sa ľudia rozhodli využívať práve drevo? Pretože má výborné fyzikálne vlastnosti, jedinečnú textúru a je veľmi jednoducho spracovateľné. Drevo sa postupom technických vymožeností nahradilo oceľou, cementom, vápnom alebo inými pálenými materiálmi, avšak časom sa prišlo na to, že výroba takýchto materiálov zanecháva veľmi nepriaznivé dopady na ekológiu.

Vráťme sa do modernej doby, kedy aj spracovanie dreva prešlo veľkým kusom cesty a v dnešnej dobe dokážeme spracovať a využiť na stavebný materiál akýkoľvek druh dreva. Laická verejnosť je možno trochu skeptická, pretože sa medzi nami za tie roky rozšírilo veľa nepravdivých mýtov, ktoré pretrvávajú aj dodnes. Povedzme si viac o šiestich základných mýtoch, ktoré považujú drevo za nevhodné ako stavebný materiál. Okrem pomenovania sa ich budeme snažiť aj vysvetliť a vyvrátiť podloženými faktami.

1. DREVO JE VYSOKO HORĽAVÉ

Samozrejme, predsa je základnou jednotkou pri väčšine založených ohňov. Pri stavbe domu je veľmi jednoduché vyvrátiť tento mýtus, a to tak, že v požiarnej ochrane sa nedefinuje žiaden dobrý alebo zlý stavebný materiál, ale materiály, ktoré sú dobre alebo zle chránené proti vzniku požiaru. Horľavosť dreva je veľmi dobre predvídateľná, preto umožňuje bezproblémové nadimenzovanie konštrukčných prkov na požiadovanú požiarnu odolnosť. Pri oceľových prvkoch je dôležité chrániť ich rôznymi nátermi, ale drevo pri horení vytvára zuhoľnatenú vrstvu s veľmi dobrými izolačnými vlastnosťami.

2.  DREVO VEĽA NEVYDRŽÍ

Mýtus o tom, že drevo veľa nevydrží vyvracajú samotné stavby, ktoré sú z dreva. Pri kvalitnom spracovaní dreva na stavebné rezivo a dostatočnom ošetrení stavebného reziva môže drevostavba stáť nepoškodená aj stáročia. Správne vysušené a kvalitne opracované stavebné rezivo je zárukou dlhej životnosti drevených stavieb, a preto je tento mýtus vyvrátený, pretože drevo vydrží veľa, rozdiel je však v tom, aké stavebné rezivo na svojej stavbe použijete.

3. DREVO IBA NA CHATU

Životnosť drevených stavebných materiálov sme vysvetlili v predošlom mýte, avšak aj pri tomto mýte, ktorý hovorí o tom, že stavebný materiál – drevo je vhodný iba na víkendové domy alebo chaty. Tento mýtus vznikol v čias vtedy, keď sa na takýchto stavbách používalo iba obyčajné masívne drevo. Drevársky priemysel šiel míľovými krokmi vopred a my, ako píla, ktorá masívne drevo spracováva, vieme, že dnešné opracované materiály môžu byť kvalitným základom modernej stavby zodpovedajúcim súčasnej dobe.

4. DREVO ĽAHKO PODĽAHNE VLHKOSTI

Aby sme z dreva vytiahli všetky jeho kvality, musí byť konštrukčne ochránené pred nepriaznivými účinkami vlhkosti, škodcov, slnka apod. Stavebné rezivo, ktoré je profesionálne ošetrené impregnačným náterom je prakticky bez údržbové a trvanlivé.

5.  DREVO ZLE IZOLUJE

Zo základných vlastností dreva vieme, že je medzi konštrukčnými materiálmi má najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Čím je drevo suchšie a ľahšie, tým je jeho tepelný odpor lepší, rovnako tak lepšie izoluje. Samozrejme, nie je rovný špeciálne vyrábaným tepelnoizolačným materiálom, ale aj s drevom sa vieme k nim priblížiť.  Kvalitná drevostavba s izoláciou, tienením, poprípade riadnym vetraním, má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako domy z iných materiálov.

6. DREVO ĽAHKO NAPADNÚ ŠKODCOVIA

Drevostavby alebo stavebné rezivo v nich použité je vystavené neustálemu pôsobeniu vlhkosti, čo drevo vystavuje riziku poškodenia drevokaznými alebo drevo sfarbujúcimi hubami či plesňami. Veľmi dôležitým prvkom ochrany proti takýmto škodcom je stavebné rezivo dostatočne vysušiť a naimpregnovať. V prípade, že by ste potrebovali svoje drevo vysušiť, tak vám veľmi radi ponúkneme našu automatizovanú sušičku, ktorá vaše stavebné rezivo vysuší na presne požadované hodnoty. Rovnako tak u nás nájdete službu impregnácie certifikovaným impregnačným náterom BROCHEMIT, ktorý svojou kvalitou zabezpečuje dostatočnú ochranu proti škodcom.

U nás, na Píle Košice – Vyšná Myšľa, vám ponúkame profesionálnu impregnáciu dreva certifikovanými nátermi BROCHEMIT. Ako jeden z mála odoberateľov máme vystavený certifikát priamo pre našu pílu, ktorý zaručuje najvyššiu kvalitu impregnácie dreva. V prípade, že by ste potrebovali využiť našu službu impregnácie dreva, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára.

Nakúpte si u nás stavebné rezivo za najlepšie ceny v Košiciach! Ponúkame vám stavebné dosky, stavebné hranoly, stavebné fošne a strešné late, ktoré sú vysušené presne na použitie na vašu stabu! Stavebné rezivo je vhodné ako do interiéru, tak aj do exteriéru, vďaka ich vysušeniu, ale aj kvalite. V rámci našich služieb vám ponúkame aj individuálne rozmery na vaše stavebné rezivo.

10 mýtov o stavaní z dreva

6 mýtov o stavaní z dreva

Drevo je samo o sebe ako stavebný materiál používaný ako jeden z najstarších. Stavby, ktoré vznikali už v 18. storočí boli výhradne z drevených materiálov. Prečo sa ľudia rozhodli

Čítať viac »
Stavebné rezivo Košice

Stavba z dreva

Píla Košice Vyšná Myšľa vám prináša krátky prehľad o tom, prečo je výhodné stavať z dreva. Stavba z dreva sa nahrádza rôznymi inými materiálmi, avšak

Čítať viac »
Impregnácia stavebné rezivo Košice

Prečo impregnovať drevo?

Drevo je prírodný materiál Drevo je prírodný materiál, čo znamená, že sa prírodnými vplyvmi ľahko znehodnotí. Neošetrené a surové drevo časom podľahne skaze, napríklad drevokazným hymzom,

Čítať viac »

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *