Sušenie dreva

Sušenie dreva - Píla Košice Vyšná Myšľa

Prečo práve sušenie dreva?

Sušenie dreva je nevyhnutnou súčasťou procesu skvalitňovania jeho vlastností. Rovnako tak vplýva sušenie dreva aj na trvácnosť konečného produktu. My, ako Píla Košice  – Vyšná Myšľa, dbáme na precíznosť a kvalitu našich výrobkov a radi by sme vám bližšie opísali to , čo sa udeje s drevom predtým, než putuje k vám.

Ako sušenie dreva pomáha?

Sušenie dreva, ako nám aj samotný názov prezradí, odstraňuje z dreva prebytočnú vlhkosť, ktorá dočasne zvyšuje objem dreva. Sušenie dreva je veľmi podstatné obzvlášť pri materiáloch, akými je stavebné rezivo, pretože sa jeho vysušením zamedzuje nachýlnosti k praskaniu, pnutiu či krúteniu. Prípadná prebytočná vlhkosť pri neodbornom sušení sa môže po montáži a istom čase prejaviť ako napr. neželané medzery, ktoré sa odstraňujú už len veľmi ťažko. Okrem týchto nedostatkov je vlhké drevo náchylnejšie na vznik rôznych plesní či húb, pretože vlhkosť je práve ich prirodzené prostredie. Sušenie dreva týmto hubám či plesniam úspešne predchádza!

Ako sušíme drevo my?

U nás, na Píle Košice – Vyšná Myšľa, používame moderný spôsob sušenia dreva na certifikovanej kondenzačnej sušičke od českej spoločnosti KovoS, ktorá je známa svojou kvalitou spracovania týchto technológií. Drevo sa zvyčajne súší pri teplote 40-50 stupňov celzia, približne 4-8 dní, samozrejme, všetko závisí od materiálu či požiadavky na vlhkosť dreva.

Dá sa drevo sušiť aj u nás na dvore?

Samozrejme, proces sušenia dreva je možný aj v exteriéri, avšak želaný výsledok je len veľmi ťažko dosiahnuteľný. Vlhkosť dreva sa bude prispôsobovať aktuálnej vlhkosti vzduchu v exteriéri, a teda dostať sa k presným hodnotám, ktoré potrebujete na svoje stavebné rezivo či iné rezivo je veľmi obtiažne. Rovnako tak ide aj o vonkajšie vplyvy, ktoré môžu sušenie ovyplvniť, a to napríklad dážď, sneh či iné.

Na záver

Správnu vlhkosť po vysušení dreva zisťujeme na základe senzorov, ktoré máme aplikované v dreve. Po vysušení na správnu hodnotu vlhkosti sušičku otvoríme a drevo necháme prirodzene zastabilizovať a už o pár hodín sa môže drevo spracovať do požadovaného typu reziva.

V prípade, že by ste naše služby na sušenie dreva radi využili, neváhajte nás kontaktovať.

10 mýtov o stavaní z dreva

6 mýtov o stavaní z dreva

Drevo je samo o sebe ako stavebný materiál používaný ako jeden z najstarších. Stavby, ktoré vznikali už v 18. storočí boli výhradne z drevených materiálov. Prečo sa ľudia rozhodli

Čítať viac »
Stavebné rezivo Košice

Stavba z dreva

Píla Košice Vyšná Myšľa vám prináša krátky prehľad o tom, prečo je výhodné stavať z dreva. Stavba z dreva sa nahrádza rôznymi inými materiálmi, avšak

Čítať viac »
Impregnácia stavebné rezivo Košice

Prečo impregnovať drevo?

Drevo je prírodný materiál Drevo je prírodný materiál, čo znamená, že sa prírodnými vplyvmi ľahko znehodnotí. Neošetrené a surové drevo časom podľahne skaze, napríklad drevokazným hymzom,

Čítať viac »

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *